swojskie wędliny

Sienny rynek ożył przed świętami

Sienny rynek ożył przed świętami

Świąteczne ozdoby, choinki, swojskie wędliny i miody można już kupić na białostockim targu świątecznym.

Tłumy na jarmarku w Tokarni

Tłumy mieszkańców Kielc i okolic odwiedziły w niedzielę IV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny w Tokarni. Korzystając z pięknej pogody na piknik wybrały się całe rodziny, by spróbować regionalnych przysmaków - ciast, wędlin czy prawdziwego swojskiego chleba.

Frekwencja na jarmarku dopisała. Potem deszcz wygonił spacerowiczów

Jak co roku na niedzielnym jarmarku "Na Jana" frekwencja dopisała. Pod białostocki ratusz przyszli ci, którzy cenią rękodzieło ludowe i regionalne przysmaki. Odwiedzającym przygrywały katarynki.

Pisanka, palma, kosz wiklinowy i kiełbasa. Pod Ratuszem

Pisanka, palma, kosz wiklinowy i kiełbasa. Pod Ratuszem

zabrakło swojskich kiełbas, wędlin, serów i miodu. Pogoda dopisuje, więc z godziny na godzinę coraz więcej ludzi pojawia się przed ratuszem, a ze straganów znikają produkty. Zakupom towarzyszy ludowa muzyka w wykonaniu m.in. Kapeli Mietka Buraka. Jarmark wielkanocny przed ratuszem potrwa do godz. 15.

Z jabłkiem w tle

Z jabłkiem w tle

-wystawiennicze. Można było na nich kupić tradycyjne swojskie jedzenie, były oczywiście potrawy z dodatkiem jabłek, maliny z Parlina, okrasa z gęsi, miody, wędliny, a nawet przyprawy i jajka. Jedno ze stoisk obfitowało w bogactwo jabłek, gruszek, a także soków z nich wytwarzanych. Nieco dalej pod drzewami jabłoni

 Zielone Świątki w skansenie

Zielone Świątki w skansenie

Były liczne widowiska obrzędowe związane z Zielonymi Świątkami, konkursy o Podlasiu, ludowa muzyka. Kto zgłodniał, mógł się raczyć tradycyjnymi podlaskimi specjałami - kiszka ziemniaczana, swojskie wędliny, sery, podpiwek, a nawet wino. Swój sprzęt i możliwości zaprezentowały również podlaskie

Mamy wszystko, co najlepsze

  W miniony weekend Gruczno już po raz dziesiąty było stolicą dobrego smaku i swojskiego jadła. Osoby indywidualne, a nawet autobusy pełne smakoszy zjechały do Gruczna z całej Polski. Bardziej zorientowani, wiedzieli, że dobrze jest zaopatrzyć się w Festiwalową Gazetkę, z której już można było

Palmy, kosze, wędzonki i koronki. Jarmark aż do Wielkiego Piątku [ZDĘCIA]

Palmy, kosze, wędzonki i koronki. Jarmark aż do Wielkiego Piątku [ZDĘCIA]

Na jarmarku od piątku handluje blisko 30 kupców z różnych części regionu, ale i odleglejszych zakątków Polski. Są także nasi wschodni sąsiedzi. Na drewnianych straganach znaleźć można regionalne specjały, od swojskich kiełbas, litewskich wędlin, po sery korycińskie, oscypki, miody, sękacze, makowce

Babki i kiszki w chłodzie. Czyli supraskie "Uroczysko"

Babki i kiszki w chłodzie. Czyli supraskie "Uroczysko"

Bo skosztować i zakupić można było jak co roku: kiszki i babki ziemniaczane, domowej roboty ciasta, prawdziwy chleb na zakwasie czy swojskie wędliny. Było też kilka kramików z rękodziełem. Wszystkie te wiktuały znajdowały się na straganach rozstawionych na bulwarach nadrzecznych w Supraślu

Legalny bimber, kiełbasa od gospodarza? Tak chce Palikot

Legalny bimber, kiełbasa od gospodarza? Tak chce Palikot

całkowicie zabroniona, a za załamanie zakazu grożą wysokie grzywny z więzieniem włącznie. - To jakiś absurd, bo każdy z nas raz na jakiś czas dostaje od kogoś, albo gdzieś kupuje swojski twaróg i wędliny, a ich sprzedaż to dla wielu rolników dodatkowe źródło dochodów - uważa Janusz Palikot. - W Komisji "

Białystok. Jarmark na Jana z katarynką

Białystok. Jarmark na Jana z katarynką

breakdancerzy, którzy w ten sposób zbierali zapewne na wakacje. Na świętojańskim targu można było oczywiście przebierać w regionalnych przysmakach - były sery z okolic Wiżajn i Korycina, tradycyjne chleby, swojskie wędliny, miody, piwo kozicowe, kwas chlebowy, mrowiska z Puńska i sękacze.

100 pomysłów dla Biebrzy. W Osowcu promowano biebrzańskich twórców 

100 pomysłów dla Biebrzy. W Osowcu promowano biebrzańskich twórców 

znalazły się m.in. wyroby z gliny, drewna, wikliny, skóry, malarstwo na szkle, rzeźby ptaków, tkaniny zdobione haftem krzyżykowym. Nie zabrakło charakterystycznej dla biebrzańskich okolic Lipska tkaniny dwuosnowowej. Na smakoszy czekały miody, sery, sękacze, swojskie wędliny. Biebrzańskie pejzaże, ale też

W leśnym wystroju zdobyli podium

W leśnym wystroju zdobyli podium

pyszności - zachęcała Ewa Szabowska, przewodnicząca jeżewskiego KGW. - Polecamy bigos myśliwski, gulasz gajowego, wędliny z dziczyzny, zupę z suszonych grzybów, oczywiście nie może zabraknąć u nas pajdy swojskiego chleba ze smalcem, słodkich wypieków oraz pierogów z Bratwina - wymieniała. Wszystko to we

Aleja znów zapełni się straganami

Aleja znów zapełni się straganami

ubiegłym roku impreza bardzo się udała, w tym roku będzie chyba jeszcze lepiej. W III Alei stanie prawie 90 kiosków i namiotów, m.in. z chlebem wypiekanym według starych metod, swojskimi wędlinami, ekologicznym miodem, dziełami artystów ludowych. W tym roku jednak stoiska zajmą tylko jedną, południową

Kuchnia żydowska i kresowa na zamku w Tykocinie [ZDJĘCIA]

Kuchnia żydowska i kresowa na zamku w Tykocinie [ZDJĘCIA]

- 12 zł - Półmisek wędlin mały - porcja dla dwóch osób: pięć rodzajów swojskich wędlin podanych z sosem tatarskim, chrzanem, smalczykiem, ogórkiem i ciemnym pieczywem - 30 zł Zupy: - Rosół z farfrelkami (domowym makaronem) - 15 zł - Kociołek Myśliwski - zupa gulaszowa na bazie

Palcówka tylko w domu. Produkty regionalne nie tylko z nazwy

Palcówka tylko w domu. Produkty regionalne nie tylko z nazwy

Do września 2010 r. rolnicy produkujący swojskie wędliny, domowe pieczywo czy sery mogli je sprzedawać także w województwach, przyległych do Podlaskiego. Największy rynek zbytu stanowiła oczywiście Warszawa. Wielu wytwórców wystawiało swoje produkty na ogólnopolskich targach spożywczych, w sklepach

Katarynki i Zmysły! Nie tylko na jarmarku

Katarynki i Zmysły! Nie tylko na jarmarku

, kwas chlebowy, swojskie wędliny z Podlasia i Litwy oraz podhalańskie serki i bryndza. Jednak największą atrakcją muzyczną tegorocznego Jarmarku na Jana będzie wielki koncert katarynek. Stare i współczesne melodie zagrają katarynki z Weert w Holandii i Warszawy. Kataryniarze grali w mieście już przez

Gwiazdkowy jarmark na Rynku Kościuszki bez prowizorki

Gwiazdkowy jarmark na Rynku Kościuszki bez prowizorki

kolei najdroższa jest branża spożywcza, tu opłata wynosi 160 zł za dzień handlu. - Ale jeśli chodzi o produkty spożywcze, to właściwie już wszystko mamy obstawione. Są tradycyjne wyroby z Podlasia, swojskie wędliny, chleby litewskie i wypieki, sery korycińskie, nalewki. Tego nie może być też za dużo

Rodzinne święto i powrót do tradycji, czyli dożynki w naszych gminach

Rodzinne święto i powrót do tradycji, czyli dożynki w naszych gminach

Pięta z Łowinka wręczyli chleb wójtowi Franciszkowi Koszowskiemu. Po części oficjalnej uczestnicy dożynek mieli możliwość jak co roku odwiedzać stoiska przygotowane przez sołectwa. Na stołach królowały swojskie wypieki, wędliny, owoce, nalewki. Nie zabrakło kilku stoisk z pracami rękodzielniczymi

Zaplanuj sobie urlop. Podlaskie Targi Turystyczne [VIDEO]

Zaplanuj sobie urlop. Podlaskie Targi Turystyczne [VIDEO]

regionalnego jadła. Nie zabraknie porządnej pajdy domowego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, znanych w kraju serów korycińskich czy swojskich aromatycznych wędlin. Do tego zwiedzający targi przy odrobinie szczęścia i wiedzy na temat regionu będzie mógł wygrać cenne nagrody w konkursach. Jedną z nich jest

W Hadze jak nad Wisłą

sklepów o swojskich nazwach: U Kazia, Beskid, są polskie delikatesy Alex, Kamilski. - Najbardziej cieszy nas to, że nasze wędliny, pieczywo, bigos czy pierogi kupuje coraz więcej Holendrów - mówi Ewelina Koschella ze sklepu Kamilski. Na półkach wszystkich polskich sklepów można też bez problemu zobaczyć

Upiokę, w kiebieni fieni, krynka - zgłoszenia do słownika białostockiego

Upiokę, w kiebieni fieni, krynka - zgłoszenia do słownika białostockiego

balonik i stwierdza, "Pan jest pijany", a rowerzysta na to "Skądże, ja tylko wypiwszy jestem" - blin - babka ziemniaczana chociaż u mnie w domu blin mówiliśmy na omlet - empek - autobus komunikacji miejskiej - kuńpa - najoględniej mówiąc swojska szynka - kindziuk - regionalna wędlina

Polskie produkty jadą za naszymi emigrantami

? Michał Garapich: - Polskie produkty kojarzą się z ojczyzną. To nie tylko ziemia i krajobraz, ale też przyzwyczajenia związane na przykład z jedzeniem. Polskie sklepy mają też znajomy, swojski wystrój. Faktycznie - na witrynach sklepów hasła o "wędlinach dobrych jak za Gierka", a w środku obok

Europa Wschodnia: Drenaż mózgów XXI wieku

słychać by było mowy polskiej, rosyjskiej, łotewskiej lub litewskiej. Zmienił się przez to charakter tego kraju. Wielojęzyczne gazety zamieszczają ogłoszenia o pracy, banki zatrudniły urzędników ze znajomością wschodnioeuropejskich języków. Wyspecjalizowane sklepy spożywcze sprzedają swojskie wędliny i

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj ekspertów