kościół starokatolicki

mo

Sto lat Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Sto lat Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Tysiące odświętnie ubranych ludzi, przepełniona katedra, piękne pieśni, telewizyjne wozy transmisyjne zaparkowane wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego - tak wyglądało wtorkowe święto Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Komisja ds. dialogu katolików i mariawitów zakończyła prace

Na 26 posiedzeniu zakończyła prace powołana w 1997 r. Komisja Mieszana ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Starokatolickim Mariawitów. W podsumowaniu obrad wyrażono wiarę, że dialog obu Kościołów będzie kontynuowany.

Mariawici z całej Polski modlili się w Płocku

W Płocku w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wierni Kościoła Starokatolickiego Mariawitów z całej Polski modlili się w poniedziałek o Boże Miłosierdzie dla całego świata. W uroczystościach uczestniczyło około 1,5 tys. osób.

Wiek mariawitów

Wiek mariawitów

Setną rocznicę samodzielnego istnienia obchodzi Kościół Starokatolicki Mariawitów. Centralne uroczystości w Płocku, stolicy mariawityzmu, odbędą się we wtorek O godz. 10 biskup naczelny odprawi główne nabożeństwo, następnie organizatorzy zaproszą na okolicznościową akademię. Nikt nie ma

W piątek Światowy Dzień Modlitwy

W piątek Światowy Dzień Modlitwy

Po raz pierwszy w historii rozesłaną do 170 krajów liturgię międzynarodowego ekumenicznego nabożeństwa przygotowały Polki. Była wśród nich Pelagia Jaworska, płocczanka z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Idea wspólnej modlitwy kobiet narodziła się w 1887 r. w USA. Mary Ellen James z

Mariawickie święto. Płock jak Góra Synaj

Mariawickie święto. Płock jak Góra Synaj

Piątku). Niecały miesiąc temu kapituła generalna powierzyła mu urząd biskupa naczelnego. Silnie zaangażowany w ekumenizm - od 10 lat współprzewodniczy Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów. W 2004 r. został przewodniczącym

Abp Jeremiasz po raz trzeci prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej

Jak czytamy w przesłanym PAP komunikacie, Zgromadzenie Ogólne Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) odbyło się w poniedziałek w Centrum Luterańskim w Warszawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich siedmiu Kościołów członkowskich PRE: Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko-Augsburskiego

Program

przewodniczył ks. Artur Woltman. O "Małżeństwie i rodzinie w naszych Kościołach" rozmawiać mają przedstawiciele Kościołów: ewangelickiego, rzymskokatolickiego, prawosławnego i starokatolickiego mariawitów ? Czwartek 25 stycznia, godz. 17 - eucharystia na zakończenie Tygodnia Ekumenicznego w

Ekumenicznie ze wstępem o judaizmie

przedstawiciele różnych Kościołów modlą się wspólnie od 41 lat.W naszym mieście na msze św., nabożeństwa, dyskusje zapraszają tradycyjnie kuria diecezjalna Płocka, Kościół Starokatolicki Mariawitów, parafia prawosławna Przemienienia Pańskiego, parafia ewangelicka, Klub Inteligencji Katolickiej, koło naukowe i

Dręczyciel z Lelowa powrócił

Dręczyciel z Lelowa powrócił

własnego majątku ma zapłacić urzędowi 6 tys. zł. Nie zapłacił. Za to zasypuje różne instytucje skargami na urzędników. Poskarżył się nawet do Strasburga - jako ksiądz, bo za takowego się podaje. Tyle że występuje jako duchowny Kościoła Starokatolickiego w RP. Odprawia nawet msze.W styczniu 2011 r. do domu

Zmiana finansowania Kościoła: "Będzie jak z ACTA" [OPINIA]

Zmiana finansowania Kościoła: "Będzie jak z ACTA" [OPINIA]

, wezmą środki na utrzymanie budynków sakralnych, które są pomnikami kultury.Wielowieyska: Kościół nie chce poprawić wizerunku. Po prostu mu się nie chce Kościół ewangelicko-augsburski ok. 75 tys., Starokatolicki Kościół Mariawitów - 20 tys. Wiele różnych innych wspólnot na to nie stać. Ich majątek sprzed

Abp-skandalista Milingo wyrzucony z kapłaństwa

Abp-skandalista Milingo wyrzucony z kapłaństwa

pod Rzymem, pod czujnym okiem przedstawicieli Watykanu.Jednak w 2006 roku potajemnie wyjechał z Włoch, a wkrótce potem w USA wyświęcił czterech żonatych księży, należących do Synodu Kościołów Starokatolickich. Ściągnął tym na siebie ekskomunikę. Zaangażował się także w działalność międzynarodowego

Do Sejmu przybywają goście na uroczystość zaprzysiężenia prezydenta

Do Sejmu przybywają goście na uroczystość zaprzysiężenia prezydenta

Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego bp Edward Puślecki, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp Ludwik Jabłoński, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego bp Marek Izdebski oraz abp Jeremiasz - prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.W

Święto mariawitów

O godz. 10 mszy w Świątyni Miłosierdzia i Miłości będzie przewodniczył nowy biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Michał Ludwik Jabłoński. O 15 rozpoczną się nieszpory.Z tego powodu już od godz. 8 do 17 zamknięta dla ruchu będzie ul. Kazimierza Wielkiego - na odcinku między ul

Jeszcze trzy dni modlitw o jedność

rodzinie w naszych Kościołach". Z kolei w czwartek o godz. 17 mszę św. w katedrze mariawickiej odprawi biskup naczelny Kościoła starokatolickiego mariawitów Włodzimierz Jaworski. Homilię wygłosi ks. prof. Henryk Seweryniak z Kościoła rzymskokatolickiego. Po mszy świętej agapa.

Chrześcijanie ramię w ramię

Chrześcijanie ramię w ramię

Włodzimierz Jaworski z kościoła starokatolickiego mariawitów. Nawiązując do ewangelii o fałszywych prorokach biskup Jaworski zauważył, że fałszywym prorokiem dla człowieka może być jego własne sumienie, jeśli po popełnieniu grzechu nie karci go, albo usprawiedliwia. Prorokiem dobrym lub fałszywym, jak

Tydzień Ekumeniczny

rzymskokatolickim kościele św. Jana. Początek o godz. 18. Sam Tydzień Ekumeniczny zostanie uroczyście zainaugurowany w środę. Również w kościele św. Jana (i też o godz. 18) Eucharystii będzie przewodniczył bp Roman Marcinkowski, natomiast homilię wygłosi ks. Gabriel Grabarczyk z Kościoła Starokatolickiego

Tydzień Ekumeniczny rozpoczyna się w Płocku

Tydzień Ekumeniczny rozpoczyna się w Płocku

Starokatolicki Mariawitów, parafie prawosławna Przemienienia Pańskiego i ewangelicka, Klub Inteligencji Katolickiej oraz koła naukowe i misyjne Wyższego Seminarium Duchownego. LUDZIE PŁOCKIEJ EKUMENII Z Kościoła rzymskokatolickiego ks. Henryk Seweryniak (2002 r., w nowym kościele ewangelickim do

Abp Jeremiasz: religia istotnym elementem życia społecznego

Abp Jeremiasz: religia istotnym elementem życia społecznego

ruchu ekumenicznego.Obecnie Rada zrzesza siedem kościołów, reprezentujących różne tradycje chrześcijańskie: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP

Ekumieniczne Święto Biblii

Ekumieniczne Święto Biblii

Grupy Ekumenicznej: jak podkreślają, nie jest to liturgia jednego Kościoła narzucona pozostałym uczestnikom. Nabożeństwo słowa rozpocznie się o godz. 18 - poprowadzą je wspólnie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i bp Włodzimierz Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Zmiany u ewangelików

mieście blisko 4 tys. W 1945 r. i świątynię, i plebanię przejęła parafia rzymskokatolicka. Aż do 2001 r. kilkudziesięciu ewangelikom gościny udzielał Starokatolicki Kościół Mariawitów. Teraz mają swój kościół przy ul. Kazimierza Wielkiego - na terenie swojego zabytkowego cmentarza.

Jesteśmy bliżsi, gdy rozmawiamy

Jesteśmy bliżsi, gdy rozmawiamy

wywiezieni i bestialsko zamordowani - przypominał ks. Seweryniak. Mówił o Janie Pawle II, który modlił się, by nie było uczuć antychrześcijańskich wśród Żydów, a antysemityzmu u chrześcijan.Tydzień organizują kuria diecezjalna, Starokatolicki Kościół Mariawitów, parafia prawosławna Przemienienia Pańskiego

Jedyny Polak w Papieskiej Akademii

Jedyny Polak w Papieskiej Akademii

długoletnim dyrektorem. Jako przedstawiciel Episkopatu Polski rozmawiał ze Starokatolickim Kościołem Mariawitów w sprawie wzajemnego uznania ważności chrztu.Habilitował się w 1998 r., w 2001 r. został konsultorem i sekretarzem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, zaczął pracę na Uniwersytecie Mikołaja

Kto pomoże Kamili sprzątać cmentarz?

stu lat to jedyne miejsce w Lublinie, gdzie chowani są wyznawcy Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Pod koniec XIX w. siostra Maria Franciszka Kozłowska założyła w Płocku zakon Sióstr Ubogich św. Klary, który naśladował życie Marii i szerzył kult maryjny - stąd nazwa mariawitki. Potem siostra

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj ekspertów

Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP

Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup

Kościół Starokatolicki w Szwecji i Danii

i Wniebowzięciu, zniesione zostały dogmaty przyjęte przez Kościół zachodni po rozłamie z Kościołem wschodnim. Starokatolicy oddają cześć także aniołom, apostołom, męczennikom i świętym. Kościół umożliwia spowiedź w konfesjonale, ale wiernym odpuszcza się grzechy także w trakcie mszy podczas spowiedzi powszechnej

Kościół Starokatolicki na Słowacji

Starokatolicki w Czechosłowacji, został przekształcony w Kościół Starokatolicki w Czechach, a w roku 1995 r. wyodrębniono Kościół Starokatolicki na Słowacji.16 grudnia 1995 w Bratysławie odbyło się inaugurujące posiedzenie Rady Kościoła Starokatolickiego na Słowacji. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele różnych

Kościół Starokatolicki w Niemczech

o jej Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu, zniesione zostały dogmaty przyjęte przez Kościół zachodni po rozłamie z Kościołem wschodnim. Starokatolicy oddają cześć także aniołom, apostołom, męczennikom i świętym. Kościół umożliwia spowiedź w konfesjonale, ale wiernym odpuszcza się grzechy także w trakcie mszy

Kościół Starokatolicki Austrii

. Kościół umożliwia spowiedź w konfesjonale, ale wiernym odpuszcza się grzechy także w trakcie mszy podczas spowiedzi powszechnej. Kościoły starokatolickie nie uznają nieomylności i władzy papieży. Kościół Starokatolicki Austrii udziela od 1997 r. święceń kapłańskich kobietom. Od 2002 r. udzielane

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.