ile kosztuje tona pszenicy

PAP

Eksperci ARR: ceny zbóż na jesieni będą wyższe niż rok wcześniej

Eksperci ARR: ceny zbóż na jesieni będą wyższe niż rok wcześniej

Zespół Ekspertów Agencji Rynku Rolnego przewiduje, że po sezonowym spadku cen pszenicy podczas żniw, we wrześniu zboże to podrożeje i jego cena może być o 5-15 proc. wyższa niż we wrześniu 2013 r. Obecnie pszenica konsumpcyjna kosztuje 800-830 zł za tonę.

ARR: w najbliższych miesiącach zboże będzie tańsze niż przed rokiem

Ze względu na dobre zbiory zbóż na świecie i w Polsce, do końca marca 2015 r. ceny skupu ziarna w będą niższe niż rok wcześniej - prognozują eksperci Agencji Rynku Rolnego. W marcu pszenica konsumpcyjna może kosztować 690-740 zł za tonę.

Eksperci: mały ruch na rynku zboża

Na rynku zboża transakcji jest nie wiele, rolnicy wstrzymują się z jego sprzedażą, w związku ze spadkiem cen w styczniu. Pszenica konsumpcyjna kosztuje obecnie 730-770 zł za tonę, trochę tańsze jest zboże paszowe - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Tanieją zboża na rynku krajowym

Tanieją zboża na rynku krajowym. Pszenica konsumpcyjna w połowie listopada kosztowała średnio 807 zł za tonę, podczas gdy miesiąc wcześniej trzeba było za nią zapłacić przeciętnie 845 zł za tonę - wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa. - Tak jak resort przewidywał, ceny zbóż zatrzymały się, a

Rosną ceny zbóż w Polsce

Rosną ceny zbóż na krajowym rynku. Na przełomie stycznia i lutego pszenica konsumpcyjna kosztowała średnio 570 zł za tonę, podczas gdy pod koniec roku można było ją kupić przeciętnie za 470 zł/t - poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa. Według Izby, na początku lutego nastąpił dalszy

ARR: Do żniw stabilne ceny zbóż

Zespół ekspertów Agencji Rynku Rolnego prognozuje, że cena skupu pszenicy utrzyma się do żniw na zbliżonym poziomie. Obecnie zboże to kosztuje średnio 930-960 zł za tonę. W czerwcu pszenica konsumpcyjna prawdopodobnie będzie kosztowała 920-960 zł/t, a we wrześniu ceny spadną do 650-700 zł/t

Kaszuba: ceny pszenicy osiągnęły "krytyczne dno"

Prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż (KFPZ) Zbigniew Kaszuba, uważa, że ceny zbóż osiągnęły "krytyczne dno". Obecnie pszenica kosztuje średnio 545 zł za tonę, co - jego zdaniem - nie pokrywa kosztów jej produkcji. "Ceny są bardzo niskie, można nawet mówić o krachu na tym

Ceny zboża nadal rosną

Na przełomie stycznia i lutego nadal drożały zboża - tona pszenicy konsumpcyjnej, jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa za okres 28 stycznia - 3 lutego, kosztowała 889 zł/t, czyli o 0,4 proc. drożej niż tydzień wcześniej. W ciągu miesiąca pszenica podrożała o prawie 7 proc. i o ok. 38 proc

Mało zboża na krajowym rynku

zaopatrzyły się w surowiec, a jedynie dokupują niewielkie ilości ziarna. W połowie minionego tygodnia przetwórnie za pszenicę konsumpcyjną płaciły w granicach 750-780 zł/t (w zależności od jakości ziarna), a za paszową 720-770 zł za tonę; za żyto 580-610 zł/t, a za kukurydzę 720-750 zł/t. Ceny pszenicy są o

Izba Zbożowo-Paszowa: kukurydza prawie zebrana, mało zboża na rynku

załadowano prawie 250 tys. ton pszenicy. Bardzo wysoki eksport zapowiada się w listopadzie, a także w grudniu br. Za pszenicę konsumpcyjną z przeznaczeniem na eksport, do końca tego roku firmy płacą 715-785 zł za tonę w zależności od zawartości białka. Kukurydza kosztuje 600 - 605 zł/t. Finalne ceny

ARR: ceny zbóż na poziomie ubiegłego roku lub wyższym

W ocenie analityków we wrześniu pszenica konsumpcyjna może kosztować 730-770 zł za tonę, paszowa będzie o ok. 30 zł na tonie tańsza. Cena żyta może ukształtować się na poziomie 510-540 zł/t. W grudniu pszenica konsumpcyjna ma kosztować 760-810 zł/t, a żyto 530-570 zł/t. Na początku lipca - według

Mało zboża na polskim rynku

tygodnia pszenica konsumpcyjna kosztowała w zależności od jakości ziarna od 800 do 840 zł za tonę; paszowa - 780 - 820 zł/t; żyto konsumpcyjne - 600 - 630 zł/t; jęczmień paszowy - 750 - 800 zł/t, pszenżyto - 660 - 710 zł/t; kukurydza - 680 - 720 zł/t. W ubiegłym tygodniu Dom Maklerski ARRTRANS, którego

Producenci zbóż: dobre zbiory, ale niskie ceny

Według GUS, zbiory zbóż wraz z kukurydzą wyniosły 31,8 mln ton wobec 28,4 mln ton w 2013 r. Po żniwach za pszenicę płacono tylko 500 zł za tonę, obecnie kosztuje ona 670-720 zł za tonę, co nie pokrywa kosztów produkcji. Z wyliczeń związku wynika, że aby całkowicie pokryć koszty, to przy plonach 6

Początek żniw - zapowiadają się dobre zbiory, ale ceny ziarna niskie

jest niska cena skupu zbóż. Obecnie pszenica w skupie kosztuje 600-640 zł za tonę. Niższą jakość ziarna potwierdza także sekretarz generalny KFPZ Zbigniew Kaszuba. Jego zdaniem, zbiory będą "dość dobre". Obecnie na Pomorzu dobrej jakości pszenica z nowych zbiorów kupowana jest poniżej 700 zł

Małe zainteresowanie przetwórców zakupem ziarna

kosztowała średnio 768 zł za tonę (184 euro/t). Była ona tańsza niż niemiecka, francuska czy słoweńska, ale droższa niż czeska, słowacka i węgierska. Najwyższe były ceny tego ziarna w Wielkiej Brytanii- pszenica kosztowała tam średnio 974 zł/t (233 euro/t); najtańsza była w Finlandii 706 zł/t (169 euro/t

Ceny pszenicy na granicy opłacalności

sprzedawane po cenach opłacalnych, tj. nie niższych niż 480 zł za tonę. Według prognoz ekspertów Agencji Rynku Rolnego, cena pszenicy konsumpcyjnej we wrześniu 2004 roku ukształtuje się na poziomie 450-470 zł za tonę, zaś w grudniu 490-510 zł za tonę.

ARR: W I półroczu br. ceny większości produktów rolnych nie wzrosną

Natomiast jeżeli porówna się ceny prognozowane na koniec czerwca br. do cen z analogicznego okresu 2014 r., to jedynie za bydło, kurczaki oraz pszenicę będzie można uzyskać zbliżone ceny. Według ekspertów, pszenica marcu 2015 r. może kosztować 680-710 zł/t, a w czerwcu 690-740 zł/t. Pszenica

Izba Zbożowo-Paszowa: rynek zbóż jest stabilny

tygodniu pszenica konsumpcyjna kosztowała z dostawą odbiorcy 800- 840 zł za tonę, w zależności od jakości ziarna); pszenica paszowa - 780 - 840 zł/t; żyto konsumpcyjne - 600 - 630 zł/t; żyto paszowe - 590-630 zł/t; jęczmień paszowy - 750 - 800 zł/t; pszenżyto - 690 -730 zł/t; kukurydza - 720 -750 zł/t

Ekspert: zbiory zbóż rozpoczną się po 15 lipca

w ubiegłym roku, możliwe, że zboża będą tańsze o ok. 100-150 zł na tonie. Kaszuba podkreślił, że krajowa cena będzie też zależała od notowań ziarna na światowych giełdach, na razie ceny są tam w miarę stabilne. Pod koniec czerwca pszenica w skupie kosztowała średnio 766 zł/t, a żyto - 579 zł/t. Na

Dolnośląskie. Potaniały nasiona zbóż

przypadku tego zboża zaobserwowaliśmy największy spadek ceny skupu. Podczas gdy w drugim półroczu 2012 r. wynosiła ona 730 zł za tonę, to w grudniu 2013 r. było to jedynie 540 zł" - dodała Hołda. O blisko 6 proc. spadły ceny nasion owsa, które teraz kosztują od 168 do 200 zł/dt. O 4,3 proc. potaniała

ARR: W Polsce zboże będzie drożało

zbóż może być o 20 proc. niższa niż przed rokiem, a przed żniwami o ok. 10 proc. Według ekspertów, pszenica (ogółem) w marcu może kosztować 760-800 zł za tonę, konsumpcyjna - 780-782- zł/t, a żyto - 550-580 zł/t. W czerwcu ceny tych zbóż prawdopodobnie będą droższe o ok. 10-20 zł na tonie. Analitycy

IERiGŻ: ceny zbóż spadną w III kw., pod koniec roku wzrosną

większych zmian kursu złotego do euro, ceny pszenicy i żyta w III kwartale 2009 r. mogą wahać się w granicach odpowiednio 450-480 i 340-360 zł/t.W końcu roku możliwy jest umiarkowany wzrost cen pszenicy do 490- 540 zł/t, a żyta do 380-420 zł/t. Pod koniec maja tona pszenicy kosztowała 544 zł.IERiGŻ

Prognoza: Niższe zbiory zbóż, niższa cena ziarna

przed żniwami i muszą się liczyć - w razie zbyt wysokiej ceny - z możliwością importu ziarna np. od naszych południowych sąsiadów. Według niego, w czasie żniw pszenica będzie kosztowała 700-750 zł za tonę. W opinii dyrektora Macieja Tomaszewicza z IZP, pszenica w III kwartale tego roku powinna

KE w piątek przywróci cła na import zbóż spoza UE?

tonę. Na początku października, polskie firmy skupowe płaciły za pszenicę średnio 530 zł/t. Ukraińska pszenica kosztowała ok. 150 dolarów za tonę.

IERiGŻ przewiduje lekki wzrost cen zbóż w 2009 roku

;Analiza ostatnich danych rynkowych pozwala przypuszczać, że poziom cen może być jeszcze niższy" - napisano. Pod koniec października pszenica w skupie średnio kosztowała 487 zł/t. IERiGŻ przewiduje również w sezonie 2008/09 dalsze ograniczenie importu zbóż do 0,9 mln ton oraz niewielki wzrost

Sawicki: Najtrudniejsze żniwa od 50 lat

za nie zapłacić 750-850 zł za tonę. Zróżnicowane są także ceny zbóż paszowych. Pszenica z tegorocznych zbiorów na wschodzie i południowym wschodzie kraju kosztuje ok. 600 zł/t, na zachodzie i północy - do 700 zł/t. Za pszenżyto paszowe płaci się 620-670 zł/t. Mało jest ofert sprzedaży żyta paszowego

Drożeje ropa, żywność i surowce z powodu zamieszek w Egipcie

coraz więcej petrodolarów na import żywności. W 2010 r. Arabia Saudyjska importowała 2 mln ton pszenicy, w tym roku import wzrośnie do 2,6 mln ton, a do połowy dekady do 3 mln ton - powiedział prof. Chalid al-Rwis z uniwersytetu Króla Sauda w Rijadzie, cytowany przez Reutersa. Już w styczniu Algieria

Lepper: Chleb drożeje przez młynarzy i piekarzy

, dlatego zdrożała też mąka. - Kupujemy pszenicę po 590 zł za tonę, a ta z Czech czy Słowacji kosztuje 630-640 zł - mówił. Zaznaczył, że brakuje dobrej pszenicy chlebowej. Według młynarzy cena pszenicy może dojść do 700 zł za tonę. Zależy to od tego, ile zboża z zapasów Bruksela zdecyduje się wyeksportować

Giełdy szaleją: Pszenica ważna jak ropa, mąka drożeje

Wczoraj na giełdzie towarowej w Paryżu padł cenowy rekord - pszenica w kontraktach na wrzesień kosztowała po 6,93 dol. za buszel (czyli ok. 590 zł za tonę). Jeszcze drożej było wczoraj w Moskwie - za buszel na wrzesień płacono 7,23 dol. Tak wysokie ceny przy przyszłych kontraktach oznaczają, że

Zboże przestało drożeć

W ostatnich dniach średnio za tonę pszenicy trzeba zapłacić 652 zł. To o ponad 67 proc. więcej niż rok temu, ale prawie tyle, co przed miesiącem. Część ekspertów uważa, że teraz czeka nas kilka tygodni spokoju - popyt i podaż będą zrównoważone, a ceny mogą pójść w górę już tylko nieznacznie. W

GUS: w sierpniu spadły ceny skupu podstawowych produktów rolnych

Pszenica potaniała o prawie 14 proc. i kosztowała średnio 451,4 zł za tonę, tj. była o 21,3 proc. tańsza niż przed rokiem. Żyto w sierpniu w stosunku do lipca można było kupić o ponad 17 proc. taniej tj. za 291,5 zł za tonę. Było ono tańsze o 39,2 proc. niż rok wcześniej. Na targowiskach rolnicy

Do lutego pieczywo podrożeje o 20 proc.

. Nie podnoszą cen, by nie stracić klientów. Niedługo będą musieli, bo drożeje pszenica. Wiosną tona kosztowała 400 zł, teraz 600 zł. W dodatku na pewno nie starczy nam tego zboża do nowych zbiorów i już teraz młynarze sprowadzają je od sąsiadów, by przerobić na mąkę. Największa firma młynarska Polskie

UE wpuści amerykańskie zboże

zaczęła napływać pszenica amerykańska. I natychmiast wywołała spadek cen. Wczoraj na giełdzie zbożowej w Chicago tona pszenicy kosztowała 811 zł (po przeliczeniu), a na giełdzie w Paryżu 880 zł. W Polsce pszenica staniała z 900 zł w październiku do 750-780 zł. Wtorkowa decyzja Unii o zawieszeniu ceł

Zboże nadal drogie. Co z cenami chleba?

tygodniu trzeba zapłacić 300 dol., za transport do Europy kolejne 70 dol. To oznacza, że w Polsce tona pszenicy sprowadzonej z USA musiałby kosztować ponad 1000 zł, sporo więcej niż krajowa. - Bezcłowy import wywarłby jednak ogromny wpływ psychologiczny - mówi Maciej Tomaszewicz z Polskiej Izby Zbożowej

Susza coraz bardziej niepokoi rolników i leśników

da. Deszcz musi być trzykrotnie silniejszy. Tak czy owak, Albin Badower nie przewiduje wzrostu cen zbóż. - Za tonę pszenicy muszę zapłacić 1,1 tys. zł, jęczmień kosztuje z kolei 750-800 zł. Nawet susza nie sprawi, że na rynku ich zabraknie. Natomiast na pewno zmniejszy się eksport zbóż do Niemiec. Na

Grozi drożyzna ryb przed Wigilią

Ceny najpopularniejszych ryb wigilijnych mogą wzrosnąć nawet o 30 proc. - pisze "Dziennik Bałtycki". To skutek wzrostu cen pasz i chłodnego lata. Za karpia w te święta zapłacimy średnio 12-13 zł/kg, a za pstrąga 12 zł/kg. Śledzie będą kosztować 6,5 zł/kg. - pisze gazeta. Do wzrostu

Zbożem palić w piecu

Rolnicy są załamani niskimi cenami zboża. Rok temu za tonę pszenicy konsumpcyjnej dostawali 600-650zł. Teraz ok. 450 zł, ale w wielu regionach, gdzie było bardzo mało słońca i zboże jest złej jakości, nawet po 380 zł za tonę. Skąd takie ceny? Globalne zapasy zbóż są wysokie, a tegoroczne zbiory w

Wracają cła na import zbóż

ceł spowoduje znaczące ograniczenie importu tanich zbóż m.in. z Ukrainy i tym samym przyczyni się do ochrony interesów unijnych rolników. Na początku października, polskie firmy skupowe płaciły za pszenicę średnio 530 zł/t. Ukraińska pszenica kosztowała ok. 150 dolarów za tonę. Na początku sierpnia

Droga mąka sprawia, że makaron podrożeje o 20-30 gr na paczce

krajowego producenta - Makaronów Polskich, i szef Polskiej Izby Makaronu. Branża odbiera 5 proc. całej produkcji mąki w Polsce. Na początku roku tona pszenicy kosztowała 400-450 zł. Obecnie dochodzi nawet do 850 zł.- Wciąż trwają żniwa, ale już wiadomo, że będziemy mieć mniej zboża o jakości konsumpcyjnej

Unia chce tańszego chleba

obniży, bo zboża na całym świecie są drogie. Rzeczywiście za tonę amerykańskiej pszenicy trzeba zapłacić 300 dolarów, za transport do Europy następne 70 dolarów. To oznacza, że w Polsce tona pszenicy sprowadzonej z USA musiałby kosztować ponad 1000 zł, czyli drożej o mniej więcej 150 zł niż krajowa

Energetycy: Palenie zbożem w elektrowniach jest niemoralne

. - Całą zimę paliłem jęczmieniem kiepskiej jakości. Jedna tona kosztowała 200 zł - opowiada. Za węgiel zapłaciłby trzy razy tyle, a półtorej tony zboża daje tyle energii, co tona węgla.Dlatego Federacja skupiająca zarówno potentatów, jak i drobnych rolników zaproponowała, żeby wykorzystać ziarno do

Protesty bułgarskich producentów zboża

, wypłacanych w zależności od areału uprawianych gruntów. Protestujący domagają się dymisji ministra rolnictwa Walerego Cwetanowa, który argumentuje, że za wypłatę subsydiów Bułgarii grożą sankcje ze strony Komisji Europejskiej. W 2007 roku tona pszenicy kosztowała około 500 lewów (250 euro), obecnie jej

BNP Paribas: Drogi ryż pobudzi inflację w biednych krajach

zbóż jak pszenica, rynek ryżu jest mały. Sprzedawanych jest na nim tylko 30 mln ton ryżu, co stanowi ok. 6. proc. ogólnej produkcji ocenianej na 420 mln ton. Największymi producentami ryżu są Chiny i Indie (odpowiednio 31 i 22 proc. światowej produkcji) przed Indonezją i Bangladeszem (odpowiednio 8 i 7

Unia nie godzi się na sprzedaż rezerw zbóż

- ceny od razu poszły w górę, bo ci, którzy mają jeszcze zapasy, zorientowali się, że mogą dyktować ceny - tłumaczy nam Henryk Lisaj ze spółdzielni Rola, która ma jeden z największych na Pomorzu elewatorów i zajmuje się przechowywaniem ziarna. Teraz pszenica w Unii kosztuje ok. 800 zł za tonę, do tego

Rolnicy protestowali przeciw pogarszającej się sytuacji w rolnictwie

na spotkanie z wiceministrem rolnictwa Kazimierzem Plocke, żądali m.in. przywrócenia ceł na import zbóż, w tym także pszenicy wysokiej jakości spoza Unii Europejskiej, podjęcia przez rząd działań w celu podniesienia ceny pszenicy w skupie interwencyjnym do 160 euro za tonę, zapewnienia opłacalności w

Tanieje pszenica i wieprzowina, drożeje żyto i drób

W dniach 7-13 maja za pszenicę konsumpcyjną średnio w kraju producenci uzyskiwali 632 zł za tonę, tj. o 1,4 proc. mniej niż przed tygodniem. Ziarno to było tańsze niż przed miesiącem o 0,7 proc. W odniesieniu do notowań z porównywalnego okresu 2006 r. było droższe o ok. 52 proc. W drugim

Ruszył interwencyjny skup zbóż

stopniowo wzrastać i w grudniu pszenica w transakcjach giełdowych może kosztować około 470 zł za tonę.

ARR: zboże będzie tańsze, wieprzowina i wołowina zdrożeją

poziomie 730-780 zł/t. Żyto po żniwach powinno kosztować 620-650 zł, zaś w grudniu 630-670 zł. Eksperci ARR pod koniec czerwca skorygowali wcześniejsze prognozy zbiorów z ok. 28 mln ton do 26 mln ton (wraz kukurydzą). Zdaniem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zbiory zbóż

Marnujemy bilion ton jedzenia. Czy odpadki nakarmią świat?

krajach rozwijających się, gdzie na jedzenie ludzie wydają po 80 proc. swoich pieniędzy, wciąż może dochodzić do rozruchów. Tymczasem na świecie marnuje się około jednej trzeciej wyprodukowanej żywności. To blisko 1,3 mld (!) ton rocznie - szacuje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i

USA karmią Kubę

rynkach światowych. Reżim boi się, że zrujnowana kubańska gospodarka nie sprosta temu wyzwaniu. Według szacunków ta sama ilość żywności co w zeszłym roku będzie Kubę i tak kosztować ok. 2,5 mld dol. To samo dotyczy galopujących cen paliw, których większość Hawana sprowadza z zagranicy. W tym roku na

Przyspieszenie na rzepaku

się produkcja pszenicy i buraków. Tymczasem wyścig już się zaczął. Rozpoczął go Zbigniew Komorowski, który w czerwcu wmurował kamień węgielny pod swoją rafinerię i w marcu 2007 r. zamierza ruszyć z produkcją, ale już w tym roku zaczął gromadzić rzepak na zapas. Skupił 100 tys. ton, tak podbijając

Pustaki zdrożały, to chleb nie może?

Krystyna Naszkowska: Co będzie w tym roku z cenami pieczywa? Z rynku zbożowego dochodzą bardzo niepokojące sygnały, tylko w ciągu ostatniego tygodnia cena pszenicy konsumpcyjnej skoczyła o 100 zł za tonę. O ile może zdrożeć chleb? Kazimierz Czekaj, właściciel piekarni w Krakowie: O ile zdrożeje

Dramat ze zbożem w UE

. Wyprodukowanie tony pszenicy rolnika w Argentynie kosztuje 30 euro, w Australii - 78, we Francji już 170 euro, a w Polsce blisko 100 euro. Różnice biorą się głównie z wielkości gospodarstw. Te pozaeuropejskie są znacznie większe, a w rolnictwie na całym świecie obowiązuje ta sama zasada - im większa powierzchnia

Co zdrożeje, co stanieje w 2007

podrożeje. Eksperci spodziewają się, że pszenica na przednówku dojdzie do 750 zł za tonę. A to oznacza, że ceny mąki w tym czasie będą o 25 proc. wyższe niż obecnie. Pieczywo Chleb podrożeje z powodu wyższych cen mąki. Ale także z powodu podwyżek cen energii i gazu. Dlatego w lutym chleb może kosztować o 20

Baba, wiata, koniec świata. Kajakiem po Bugu

poszła lata świetlne do przodu.Lucek był dla budżetu domowego sporym wydatkiem, ceny dmuchawców startują jednak już od 200 zł (za tyle można kupić kajak w supermarkecie). Taką samą jakość można jednak uzyskać, sklejając worek na śmieci i starą oponę. Kajak, którym można wypłynąć na rzekę, kosztuje od 600

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj ekspertów

Reaktor torowy na ciekłych fluorkach

efektywności paliwowej oznacza, że 1 tona naturalnego toru produkuje w reaktorze LFTR tyle energii, co 35 ton wzbogaconego uranu (wymagającego wcześniejszego wydobycia 250 ton uranu naturalnego) w reaktorach konwencjonalnych, lub też 4.166.000 ton węgla kamiennego w elektrowniach opalanych węglem. Sprawność

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.