średniowiecznych rzemieślników

PAP

Festyn historyczny "Koronacja Królewska" w Gnieźnie

Festyn historyczny "Koronacja Królewska" w Gnieźnie

Ponad 350 wojów, rzemieślników i odtwórców epoki średniowiecza zjedzie z całej Polski do Gniezna (wielkopolskie) na "Koronację Królewską". W mieście powstanie średniowieczny obóz, a w sobotni wieczór pokazane zostanie plenerowe widowisko.

Kamień Pomorski. Rusza Festiwal Średniowiecznej Europy

Pokazy średniowiecznej broni palnej i dawnych rzemiosł, a także walki wojów i rycerzy - to niektóre z atrakcji pierwszego Festiwalu Średniowiecznej Europy, który rozpocznie się w sobotę w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie).

Grunwald gotowy do inscenizacji bitwy z 1410 r.

1300 odtwórców historycznych weźmie udział w sobotniej inscenizacji bitwy grunwaldzkiej; obejrzeć ją ma 80 tysięcy ludzi - podali w środę organizatorzy tegorocznych Dni Grunwaldu. Już od środy pod Grunwaldem odbywają się średniowieczne turnieje rycerskie.

Średniowiecze w Wenecji

Mecz piłki rycerskiej, turnieje łuczników i rycerzy, pokazy prac średniowiecznych rzemieślników - to tylko niektóre atrakcje, które czekają na uczestników średniowiecznego festynu, który w sobotę 15 sierpnia odbywać się będzie pod murami ruin zamku Mikołaja Nałęcza w Wenecji (koło Biskupina). Wstęp

Mazowieckie. Muzeum w Przasnyszu planuje multimedialną ekspozycję

ekspozycja dla najmłodszych. Dlatego planujemy pokazanie na niej kopii średniowiecznych eksponatów, które będzie można dotknąć lub po prostu wziąć w ręce i obejrzeć z bliska. Będą opisy obyczajów i zapomnianych już często zawodów, jak stelmach, a także emitery zapachów i dźwięków z tamtej epoki"

Litwa. Rozpoczął się 411 Kaziukowy Jarmark

Plac Katedralny aż do Zarzecza, jak też okoliczne place i skwery. Po wieloletniej przerwie handel powrócił na Plac Katedralny, w miejsce, gdzie odbywały się pierwsze jarmarki, przed 300 laty. Na Placu Ratuszowym, w centrum wileńskiej starówki, zostało zbudowane średniowieczne miasteczko z warsztatami

Wystawa o statucie kaliskim - pierwszym przywileju dla Żydów polskich

. Podstawą dzieła jest spisany tekst statutu, a celem autora było przywołanie ważnych wydarzeń z życia Żydów w Polsce przez ostatnie tysiąc lat - od przybycia tutaj, pierwszego osiedlenia, od Średniowiecza, żydowskich mincerzy, którzy pracowali dla Mieszka Starego, przez rzemieślników, kupców, lekarzy, po

Rycerze z Trójmiasta będą w "Mam talent" walczyć na śmierć i życie. Sport czy głupota?

Rycerze z Trójmiasta będą w "Mam talent" walczyć na śmierć i życie. Sport czy głupota?

schylać się. - Właściwie tylko pływanie byłoby nieco trudne - mówi jeden z zawodników. Zbroja zamówiona u rzemieślnika kosztuje minimum 3 tys. złotych. Sam dobry hełm potrafi kosztować 1,5 tys. - Mój sprzęt kosztował około 10 tys. złotych, a i tak co jakiś czas trzeba wymieniać niektóre elementy

"Ruś znana i nieznana". Rusza jedna z największych plenerowych imprez w Europie.

"Ruś znana i nieznana". Rusza jedna z największych plenerowych imprez w Europie.

wszystko będzie można popić kwasem chlebowym. - dodaje Zajączkowski. Do Biskupina przyjechało ponad 100 twórców, m. in. z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Litwy. - Jest m. in. nowy rzemieślnik, który pokazuje średniowieczne instrumenty muzyczne, są kowale z Rosji i twórcy, którzy robią naczynia z kory

Na tropie średniowiecznych fałszerzy

... fałszerstwem - śmieje się prof. Andrzej Kokowski, dyrektor Instytutu Archeologii na UMCS. Początkowo naukowcy sądzili, że odnaleziony przedmiot wykonano ze srebra. Wszystko się zgadzało: waga, wygląd, charakterystyczne cechy szlachetnego metalu. Dopiero konserwatorzy zabytków stwierdzili, że średniowieczny

Moja podróż do średniowiecza

Przekonałam się o tym w piątek, w Wolinie, pierwszego dnia XV Festiwalu Słowian i Wikingów. Aby cofnąć się 1000 lat w przeszłość, wystarczy przejść z miasteczka na wyspę Ostrów Recławski. Ledwie kilkaset metrów. Dookoła lniane namioty, wojowie, rzemieślnicy. Rozbrzmiewa średniowieczna muzyka

Poszukiwacze skarbów znaleźli naszyjniki sprzed dwóch tysiącleci

Poszukiwacze skarbów znaleźli naszyjniki sprzed dwóch tysiącleci

rzemieślnika do stopienia lub przerobienia. Z uwagi jednak na samą lokalizację odkrycia skarb może mieć także charakter wotywny.Skarby YLAVIA- Odnalezione przedmioty musiały w każdym razie stanowić dla ówczesnego właściciela ogromną wartość i źródło znacznego prestiżu - ocenił Sobieraj.Odkrywcy skarbu skupieni

Trzydniowe oblężenie Wolina

Trzydniowe oblężenie Wolina

. zwiedzających. Nie mogli narzekać na brak atrakcji. Swoje umiejętności prezentowali rzemieślnicy i wojowie. Można było podziwiać widowiskowe bitwy, wyścigi łodzi, a nawet spróbować tradycyjnej średniowiecznej kuchni. Nam udało się też wejść na Ostrów Recławski (wyspa, gdzie stanął średniowieczny obóz) wieczorem

Wzory zagubione na pół tysiąca lat

Wzory zagubione na pół tysiąca lat

dziur. Nie uzyskamy w ten sposób pięciokrotnej osi symetrii. Jak więc radzili sobie muzułmańscy rzemieślnicy? Bez gotowców musieliby żmudnie kreślić ornamenty od początku do końca za pomocą cyrkla i linijki. Co zdumiewa, nigdzie ani na milimetr nie psuli wzoru i nie łamali pięciokrotnej symetrii, mimo

Lubelskie. Jarmark Jagielloński od piątku w Lublinie

szkle. Już w czwartek rozpoczną się zajęcia w Letniej Szkole Tkactwa Ludowego przeznaczone głównie dla uczniów i studentów szkół artystycznych. Zapowiedziano barwne parady muzykantów, kuglarzy, mieszczan i rzemieślników w średniowiecznych strojach, a prowadziła je będzie dwumetrowa, metalowa, złota kura

Lato na Zamku pełne atrakcji

Lato na Zamku pełne atrakcji

W sobotę na zamkowym dziedzińcu będziemy mogli odbyć prawdziwą podróż w czasy rycerskiego Pomorza. Przyjadą wojowie i rzemieślnicy, będą średniowieczne instrumenty, pieśni, żonglerka ogniem i obrzędy szamańskie. Zamek zamierza też kontynuować tradycję Niedzielnych Koncertów Południowych, które

I ty możesz zostać barbarzyńcą

I ty możesz zostać barbarzyńcą

rzemieślników to gratka dla miłośników rękodzieła. Będzie można spróbować swoich sił w średniowiecznym garncarstwie, tkactwie czy kowalstwie. Być może to jedyna okazja, by skosztować prostych archaicznych potraw bałtyjskich, albo samemu coś upichcić w pruskiej kuchni. Na koniec coś specjalnego dla tych, którzy

Szewska ukrywa skarby

Szewska ukrywa skarby

nigdy nie kładziono żadnych rur, więc nie zniszczono zabytków. Szewska ma jeszcze jeden walor. Już na głębokości metra zalega warstwa wilgotnej mierzwy. To mieszanina końskiego nawozu, słomy, drewnianych wiórów i innych resztek organicznych. Doskonale konserwuje. Dzięki temu zguby średniowiecznych

"Odwiedzajcie nasze miasto". Apel burmistrza Sandomierza

"Odwiedzajcie nasze miasto". Apel burmistrza Sandomierza

"Misterium męczenników", występy zespołów muzyki dawnej i tradycyjnej, sympozjum naukowe oraz Jarmark Dominikański z pracami rękodzielników i rzemieślników z całej Polski. Sandomierz jest jednym z najstarszych miast w Polsce, lokowanym w pierwszej połowie XIII wieku. Tamtejsza starówka

Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 - inauguracja na Ostrowie Lednickim

przedstawiciel muzeum, impreza ma przybliżyć rzeczywistość wczesnopiastowskiego grodu. W czasie pikniku będzie można zapoznać się z pracą średniowiecznych rzemieślników i artystów oraz wziąć udział w warsztatach rzemiosła artystycznego. Widowisko plenerowe "Wizyta Ottona III na Ostrowie Lednickim"

Odkrycie: w XIV w. garbowali skóry nad Odrą

Odkrycie: w XIV w. garbowali skóry nad Odrą

Drewnianą kadź odsłonięto w wykopie między kościołem Uniwersyteckim a ulicą Szewską. Ma prawie 2,5 m średnicy, prawdopodobnie pochodzi z XIV wieku. - To druga średniowieczna pracownia garbarska, którą odkryliśmy we Wrocławiu. Pierwszą znaleźliśmy przy Więziennej 11 - opowiada dyrektor Instytutu

Zmarł prof. Waldemar Ceran

Zmarł prof. Waldemar Ceran

i Średniowiecznej przemianowany został na Katedrę Historii Bizancjum, dziś jedną z największych tego typu placówek na świecie. Współtwórca "Encyklopedii kultury bizantyńskiej" oraz "Wielkiej Encyklopedii PWN". Stworzył łódzką szkołę bizantologiczną i serię "Byzantina

Jarmark przeciętny, czyli kupiec na Winobraniu

Jarmark przeciętny, czyli kupiec na Winobraniu

nawiązywały do czasów średniowiecznych. Wśród straganów dominowało rękodzielnictwo. Były wyroby z gliny, drewna czy kamieni. Żadnego kiczu ani chińszczyzny - opowiada pan Roman. Lublin zdecydowanie wyróżniał się tym, że jarmark nie był nastawiony na komercję. I najważniejsze. Kupcy i rzemieślnicy nie musieli

Piotrówkę już badano na początku XX wieku

. e. Mieszkali w drewnianych domach, uprawiali zboże, konopie, hodowli zwierzęta. Później na sztucznie usypanym wzgórzu postawiono gród. Otoczony fosą i wałem drewniano-ziemnym. Wokół Piotrówki znajdowały się osady, w których mieszkali rolnicy i rzemieślnicy. U zbiegu dzisiejszych ulic Przechodniej i

Zapomniana wioska Amalang ożyje

Inicjatorem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Pruthenia. Społecznikom zależy, aby chętni na własnej skórze mogli zaznać uroków życia w średniowiecznej osadzie. To - jak mówią - znacznie ciekawsze i bardziej widowiskowe niż wykłady, czy seminaria naukowe. Zainteresowanie takim projektem wykazał

600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Podlaska koncentracja wojsk

przez kolejnych 100 osób, między innymi łuczników. Litwa przyśle 40 rycerzy i około 60 rzemieślników odtwarzających dawne rzemiosła. Chorągiew Mazowiecka wystawi kolejnych 30 zbrojnych. W sumie ponad 350 osób, z czego połowa to rycerze. - Ponieważ jest nas najwięcej, podczas bitwy o gródek odtwarzać

Zapaszek średniowiecza

. Zapach ma być przyjemny i nie wywoływać alergii. Tutaj zaś mieliśmy do czynienia ze złożonymi, wielowątkowymi nutami, które wcale nie musiały być miłe. Zagłębiłem się w teorię. Poznawałem codzienność średniowiecznych osad, technikę pracy ówczesnych rzemieślników i ich produkty. Zwiedzałem gdańskie

Zamurowany list do olsztynian z przyszłości

remontu były monety i podpisy ówczesnych polityków - wspomina ks. Lesiński. Oprócz pamiątek w postaci listów czy monet zdarzają się autografy wykonawców remontów wyryte w tynku czy cegłach. Dwóch rzemieślników podpisało się w ten sposób na remontowanym przez siebie w 1892 r. szczycie zamku. Tradycją jest

Olsztyński zamek - oryginał na europejską skalę

jednego skrzydła na drugie. W latach 1756-1758 dobudowane zostało trzecie, barokowe skrzydło. O wyjątkowości olsztyńskiego zamku stanowi to, że do dziś zachowała się duża część oryginalnej średniowiecznej konstrukcji. Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest oryginalna więźba dachowa oraz wysunięte przed

To będzie majówka pełna atrakcji

o takiej wartości historycznej - mówi prof. Tomasz Jasiński, dyrektor Biblioteki Kórnickiej. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć oryginalne rękopisy Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Napoleona, Kościuszki, a także najstarsze rękopisy średniowieczne - między innymi z IX wieku! W pierwszy weekend

Południowa Wielkopolska. Rawicz i okolice

wyrasta w niebo smukła neogotycka wieża. Jak na blisko 2 tys. mieszkańców rynek i ratusz są duże. Dawniej odbywały się tu gwarne jarmarki. W mieście było dużo rzemieślników, głównie sukienników, potem płócienników. Pozostałe po nich domy, w większości parterowe, stoją obok siebie, ustawione kalenicowym

Weekendowe imprezy na Dolnym Śląsku

Trubadurzy oraz Chór Canon. Wieczorem przy muzyce Kris Band Shaw rozpocznie się miodowa biesiada. W niedzielę nastąpi otwarcie wystawy form piernikowych, a pszczelarze i rzemieślnicy zaprezentują swoje wyroby na dzierżoniowskim stadionie. Na scenie wystąpią: Ślężanie, czeskie zespoły folklorystyczne

Rudowłosy

. Prowadzone w ostatnich latach przez niemieckich i mongolskich archeologów badania w Karakorum - średniowiecznej stolicy imperium mongolskiego - pozwoliły zupełnie inaczej spojrzeć na jego organizację. Czyngis-chan spędzał jeszcze całe życie w siodle i sypiał w jurcie, ale już jego syn Ugedej zdał sobie

Antyczna gemma z Poznania

półszlachetnych, z wklęsłą (intaglio) albo wypukłą (kamea) dekoracją. Szczególnie popularne były jako ozdoby lub pieczęcie w Cesarstwie Rzymskim oraz na starożytnym Bliskim Wschodzie. Wieki później na punkcie antycznych gemm zwariowała średniowieczna Europa. - Były bardzo wysoko cenione. Używano ich do dekoracji

Szmak: Krzyżacy zasłużyli na pamięć

. Zarówno jednak osada czy gród słowiański, jak i krzyżacki zamek to nie to samo, co miasto. Nie były nimi też nawet spore skupisko rzemieślników czy kupców, chociaż w polskiej nauce długo nie przyjmowano do wiadomości, że najważniejszą cechą średniowiecznego miasta były jego prawa wolnościowe w stosunku do

Koniec świata Indian

- jest całkowicie nieobecny. Technika - jeżeli się pojawia - wydaje się niemal równie starożytna, jak tradycja: "Don Perro" ("Pan Pies") to portret starego człowieka w masce psa siedzącego w warsztacie, który mógłby być miejscem pracy średniowiecznego rzemieślnika. "Nie jestem

Cukrowa wata z rycerzem w tle

zjeżdżają średniowieczni woje i rycerze, na wyspę przypływają długie łodzie Wikingów, są też rzemieślnicy, a nawet mistrzowie dawnej kuchni. Festyn historyczny to z jednej strony (i to zwykle podkreślają organizatorzy) lekcja poglądowa dla młodzieży, z drugiej zaś okazja dla reprezentantów ginących zawodów

Odwiedź ratusz, może zostaniesz prezydentem

. Jednak dopiero jako dyrektor magistratu pokazał, co potrafi. Człowiek interesu - bardzo tanio zbudował dom w mieście i dworek w Szczytnikach, bo nie płacił rzemieślnikom. Za to zmuszał karczmarzy, żeby kupowali z jego gorzelni wódkę po zawyżonych cenach. Gwoli sprawiedliwości, Werner nie dostał swego

Wychowanie przez wieszanie

szczątków skazańców, smród rozkładających się ciał i krakanie krążących nad szubienicami kruków były nie tylko wizytówką rządzącego tam prawa i surowości sędziów, miały przede wszystkim odstraszać wędrownych złodziei, morderców i gwałcicieli. Resocjalizacja przestępców była średniowiecznemu prawu nieznana

Wszyscy Święci nie pomogli szpitalowi

kościół św. Barbary (dzisiaj katedra prawosławna) i rozciągał się średniowieczny cmentarz. Początkowo grzebano na nim ludzi z gminu, ale w XVIII wieku nekropolię zaczęli też wybierać bogaci rzemieślnicy, rajcy miejscy, a nawet szlachta. Śmierć pod okiem Barbary Opiekunka cmentarza i patronka dobrej

Perły w zapachu lip. Szlakiem drewnianych kościołów w Wielkopolsce

, którą ulokowano tu w pierwszej połowie XVIII w. wokół - jak dziś się sądzi - średniowiecznego grodziska. Na jego szczycie sławski proboszcz Józef Stolzman ufundował w 1785 r. piękny kościółek (spoczął w nim w krypcie pod ołtarzem).Trzeba wejść kawałek w las, by za zakrętem otworzyła się cmentarna polana

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj ekspertów