średniowiecznych rzemieślników

mz

Festyn Jadwiżański w Leśnicy

Festyn Jadwiżański w Leśnicy

W niedzielę leśnicki zamek zamieni się w średniowieczny gród. Do Wrocławia przybędą rycerze, tancerze dworscy, kupcy, rzemieślnicy i kuglarze, by uczcić coroczne obchody święta Jadwigi Śląskiej

Na tropie średniowiecznych fałszerzy

Specjaliści z Niemiec i Danii pomogą naszym archeologom zbadać teren Czermna na wschodzie Polski. Przed tysiącem lat stał tam Czerwień, główny ośrodek Grodów Czerwieńskich, o które pierwsi polscy władcy z dynastii Piastów walczyli z Rusią Kijowską

"Ruś znana i nieznana". Rusza jedna z największych plenerowych imprez w Europie.

Średniowieczni rycerze, kowale i łucznicy ściągają do Biskupina w kujawsko - pomorskiem. W sobotę rusza XVI Festyn Archeologiczny. To jedna z największych tego typu imprez w Europie. W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 60 tysięcy osób.

Poszukiwacze skarbów znaleźli naszyjniki sprzed dwóch tysiącleci

Poszukiwacze skarbów znaleźli naszyjniki sprzed dwóch tysiącleci

rzemieślnika do stopienia lub przerobienia. Z uwagi jednak na samą lokalizację odkrycia skarb może mieć także charakter wotywny.Skarby YLAVIA- Odnalezione przedmioty musiały w każdym razie stanowić dla ówczesnego właściciela ogromną wartość i źródło znacznego prestiżu - ocenił Sobieraj.Odkrywcy skarbu skupieni

Kolejny udany festiwal średniowieczny w Lądzie

miejscowości ściągnęły prawdziwe tłumy miłośników kultury słowiańskiej i cysterskiej. Dzieci mogły obejrzeć rekonstrukcję palisady piastowskiego grodu, pokaz średniowiecznych żniw, młockę zboża, poznać tajniki pracy dymarki, zobaczyć w akcji ówczesnych rzemieślników, którzy dostarczali wojownikom broń, a

Wzory zagubione na pół tysiąca lat

Wzory zagubione na pół tysiąca lat

dziur. Nie uzyskamy w ten sposób pięciokrotnej osi symetrii. Jak więc radzili sobie muzułmańscy rzemieślnicy? Bez gotowców musieliby żmudnie kreślić ornamenty od początku do końca za pomocą cyrkla i linijki. Co zdumiewa, nigdzie ani na milimetr nie psuli wzoru i nie łamali pięciokrotnej symetrii, mimo

Średniowieczny gród na wrocławskich Partynicach już tętni życiem

Średniowieczny gród na wrocławskich Partynicach już tętni życiem

Turniejem wojów z wczesnego średniowiecza rozpoczął w niedzielę sezon średniowieczny gród na wrocławskich Partynicach Turniejem wojów z wczesnego średniowiecza rozpoczął wczoraj sezon średniowieczny gród na wrocławskich Partynicach. Oprócz walk na miecze i topory można było też zobaczyć

Lubelskie. Jarmark Jagielloński od piątku w Lublinie

szkle. Już w czwartek rozpoczną się zajęcia w Letniej Szkole Tkactwa Ludowego przeznaczone głównie dla uczniów i studentów szkół artystycznych. Zapowiedziano barwne parady muzykantów, kuglarzy, mieszczan i rzemieślników w średniowiecznych strojach, a prowadziła je będzie dwumetrowa, metalowa, złota kura

W sobotę i niedzielę festyn w grodzisku w Grzybowie koło Wrześni

pod Wrześnią odbędzie się w ten weekend. W zjeździe wezmą udział nie tylko wojownicy, ale także rzemieślnicy, którzy będą prezentować kunszt i umiejętności mistrzów średniowiecznych oraz goście z zagranicy, m.in. z Czech i Niemiec. Na co można liczyć, przyjeżdżając do Grzybowa? Na zabawy plebejskie

Festyn Jadwiżański w Leśnicy

imprez plenerowych o charakterze średniowiecznym we Wrocławiu. Festyn rozpocznie się dziś w samo południe jarmarkiem średniowiecznym. Pośród kramów swoje stanowiska rozmieszczą też rzemieślnicy. Będzie można zajrzeć do starej kuźni i warsztatu rogownika, zgłębić tajniki sztuki pisania gotykiem i

"Odwiedzajcie nasze miasto". Apel burmistrza Sandomierza

"Odwiedzajcie nasze miasto". Apel burmistrza Sandomierza

"Misterium męczenników", występy zespołów muzyki dawnej i tradycyjnej, sympozjum naukowe oraz Jarmark Dominikański z pracami rękodzielników i rzemieślników z całej Polski.Sandomierz jest jednym z najstarszych miast w Polsce, lokowanym w pierwszej połowie XIII wieku. Tamtejsza starówka

Dla miłośników średniowiecza

W Lądzie nad Wartą rozpocznie się dziś II Międzynarodowy Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej "Mnisi, wojownicy i rolnicy". Na dwa dni ponownie ożyje atmosfera średniowiecznych czasów. W programie imprezy znalazły się pokazy dawnych walk i rzemiosł, inscenizacje historyczne

Rycerze zdobyli Jarmark św. Antoniego

stragany z wyrobami rzemieślników, twórców ludowych i firm. Udało się wrócić do tradycji jarmarków odbywających się w tym miejscu w XVI w. - Zainteresowanie jest duże, bo udało mi się sprzedać prawie setkę przynoszących szczęście podków - mówi Tomasz Gomoła zajmujący się kowalstwem artystycznym

Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 - inauguracja na Ostrowie Lednickim

przedstawiciel muzeum, impreza ma przybliżyć rzeczywistość wczesnopiastowskiego grodu. W czasie pikniku będzie można zapoznać się z pracą średniowiecznych rzemieślników i artystów oraz wziąć udział w warsztatach rzemiosła artystycznego. Widowisko plenerowe "Wizyta Ottona III na Ostrowie Lednickim"

Średniowieczna cegielnia z Kraśnika

Archeolodzy odkryli w Kraśniku dwa średniowieczne piece. - To jedyna w Polsce zachowana cegielnia z tego okresu - mówi Zbigniew Wichrowski, kierujący badaniami szef Muzeum Regionalnego w Kraśniku. Cegielnia działała na terenie folwarku należącego ówcześnie do rodziny Tęczyńskich. Pierwszy

Szewska ukrywa skarby

Szewska ukrywa skarby

nigdy nie kładziono żadnych rur, więc nie zniszczono zabytków. Szewska ma jeszcze jeden walor. Już na głębokości metra zalega warstwa wilgotnej mierzwy. To mieszanina końskiego nawozu, słomy, drewnianych wiórów i innych resztek organicznych. Doskonale konserwuje. Dzięki temu zguby średniowiecznych

Odkrycie: w XIV w. garbowali skóry nad Odrą

Odkrycie: w XIV w. garbowali skóry nad Odrą

Drewnianą kadź odsłonięto w wykopie między kościołem Uniwersyteckim a ulicą Szewską. Ma prawie 2,5 m średnicy, prawdopodobnie pochodzi z XIV wieku. - To druga średniowieczna pracownia garbarska, którą odkryliśmy we Wrocławiu. Pierwszą znaleźliśmy przy Więziennej 11 - opowiada dyrektor Instytutu

Festyn archeologiczny w Lądzie pod patronatem "Gazety"

Kogo ciekawi archeologia, życie codzienne wojów i mnichów czy tajemnice rzemieślników sprzed prawie tysiąca lat, powinien w weekend pojechać do Lądu Pod patronatem "Gazety" odbędzie się tam I Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej "Budujemy gród i klasztor w

Kobietami się nie dzielimy

twierdzy. Ale burmistrz nie może tego zrobić. Nie ma takiej władzy. Czy to prawda, że na terenie twierdzy będziecie prowadzić handel bronią? Tak. Wprawdzie tylko średniowieczną, ale groźną. Miecze, topory, kusze zostały wykonane według starych wzorów przez rzemieślników z Kielc.

Festiwal archeologiczny w Lądzie nad Wartą

Festiwal archeologiczny w Lądzie nad Wartą

k.marta FESTIWAL ARCHEOLOGICZNY. Gród w Lądzie nad Wartą został zbudowany Skok w przeszłość Kto skusił się w weekend na wyjazd do Lądu, na pewno nie żałował. Park i pobliską łąkę ze wspaniałym widokiem na dolinę Warty opanowali przez te dwa dni średniowieczni wojowie i rzemieślnicy I

Krzyżacy znowu górą

średniowieczny jarmark. Były koncerty wędrownych grajków, pokazy kuglarzy i staropolskie jadło (największym powodzeniem cieszyło się piwo i ogromne pajdy chleba smarowanego smalcem ze skwarkami). Na dziesiątkach kramików można było kupić wyroby rękodzielnicze (m.in. elementy zbroi, średniowieczną broń, a także

Zapaszek średniowiecza

czynienia ze złożonymi, wielowątkowymi nutami, które wcale nie musiały być miłe. Zagłębiłem się w teorię. Poznawałem codzienność średniowiecznych osad, technikę pracy ówczesnych rzemieślników i ich produkty. Zwiedzałem gdańskie wykopaliska i oglądałem relikty oryginalnych materiałów. Potem zacząłem dobierać

Olsztyński zamek - oryginał na europejską skalę

Olsztyński zamek - oryginał na europejską skalę

jednego skrzydła na drugie. W latach 1756-1758 dobudowane zostało trzecie, barokowe skrzydło. O wyjątkowości olsztyńskiego zamku stanowi to, że do dziś zachowała się duża część oryginalnej średniowiecznej konstrukcji. Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest oryginalna więźba dachowa oraz wysunięte przed

Jarmark na Starym Mieście

organizację na Starym Mieście promującej Lublin inscenizacji średniowiecznego jarmarku: stragany, przekupki i ich klienci w historycznych strojach na rynku - niegdyś głównym punkcie handlowym Lublina. Teraz już wiadomo, że impreza się odbędzie. - Będzie można m.in. zobaczyć zorganizowane przez Centrum

Południowa Wielkopolska. Rawicz i okolice

wyrasta w niebo smukła neogotycka wieża. Jak na blisko 2 tys. mieszkańców rynek i ratusz są duże. Dawniej odbywały się tu gwarne jarmarki. W mieście było dużo rzemieślników, głównie sukienników, potem płócienników. Pozostałe po nich domy, w większości parterowe, stoją obok siebie, ustawione kalenicowym

Malbork: oblężenie wszech czasów

Wydarzenia związane z wielkim oblężeniem zamku - turnieje rycerskie, pokazy jazdy konnej, jarmark rzemiosł średniowiecznych - trwają już od środy. W tym roku wszystko odbywa się z wyjątkowym rozmachem. Nigdy dotąd krzyżacka warowania nie gościła tylu tysięcy turystów i tak licznych zastępów rekonstruktorów

Rudowłosy

. Prowadzone w ostatnich latach przez niemieckich i mongolskich archeologów badania w Karakorum - średniowiecznej stolicy imperium mongolskiego - pozwoliły zupełnie inaczej spojrzeć na jego organizację. Czyngis-chan spędzał jeszcze całe życie w siodle i sypiał w jurcie, ale już jego syn Ugedej zdał sobie

Szmak: Krzyżacy zasłużyli na pamięć

. Zarówno jednak osada czy gród słowiański, jak i krzyżacki zamek to nie to samo, co miasto. Nie były nimi też nawet spore skupisko rzemieślników czy kupców, chociaż w polskiej nauce długo nie przyjmowano do wiadomości, że najważniejszą cechą średniowiecznego miasta były jego prawa wolnościowe w stosunku do

Antyczna gemma z Poznania

starożytnym Bliskim Wschodzie. Wieki później na punkcie antycznych gemm zwariowała średniowieczna Europa. - Były bardzo wysoko cenione. Używano ich do dekoracji relikwiarzy, krzyży pasyjnych czy opraw ksiąg liturgicznych - opowiada prof. Kócka-Krenz. Czasami artyści rzemieślnicy, którzy wprawiali gemmy w

Muzeum Historiczne szykuje się do obchodów 750 lecia lokacji Krakowa

miasta średniowiecznego, z kupcami, rzemieślnikami, żebrakami, hultajami w oryginalnych strojach, z rycerzami, katem, zakonnikami z wyciętą tonsurą, ze zwierzętami i wszystkim, co się z tym wiąże (łącznie z dyskretnymi i monitorowanymi wrażeniami zapachowymi). Cały projekt, który ma już akceptację Rady

Koniec świata Indian

") to portret starego człowieka w masce psa siedzącego w warsztacie, który mógłby być miejscem pracy średniowiecznego rzemieślnika. "Nie jestem osobą słowa" mówi o sobie Garduno, która nie lubi komentować swoich zdjęć. Wspomina niekiedy o inspiracjach snami. Rzeczywiście balansuje

Cukrowa wata z rycerzem w tle

zjeżdżają średniowieczni woje i rycerze, na wyspę przypływają długie łodzie Wikingów, są też rzemieślnicy, a nawet mistrzowie dawnej kuchni.Festyn historyczny to z jednej strony (i to zwykle podkreślają organizatorzy) lekcja poglądowa dla młodzieży, z drugiej zaś okazja dla reprezentantów ginących zawodów

Wychowanie przez wieszanie

, smród rozkładających się ciał i krakanie krążących nad szubienicami kruków były nie tylko wizytówką rządzącego tam prawa i surowości sędziów, miały przede wszystkim odstraszać wędrownych złodziei, morderców i gwałcicieli. Resocjalizacja przestępców była średniowiecznemu prawu nieznana. Podstawą systemu

Perły w zapachu lip. Szlakiem drewnianych kościołów w Wielkopolsce

, którą ulokowano tu w pierwszej połowie XVIII w. wokół - jak dziś się sądzi - średniowiecznego grodziska. Na jego szczycie sławski proboszcz Józef Stolzman ufundował w 1785 r. piękny kościółek (spoczął w nim w krypcie pod ołtarzem).Trzeba wejść kawałek w las, by za zakrętem otworzyła się cmentarna polana

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj ekspertów

Brama Wodna w Bystrzycy Kłodzkiej

Brama Wodna w Bystrzycy Kłodzkiej – pochodząca z XIV wieku warowna brama, będąca elementem średniowiecznych murów obronnych miasta. HistoriaWarowna brama została wzniesiona w XIV wieku, po roku 1319, w roku 1568 dobudowano blanki i ostrosłupowe ceglane zwieńczenie. W połowie XVII wieku

Festiwal Słowian i Wikingów

uczestników: wojowników, rzemieślników, odtwórców dawnych obrzędów i grup muzycznych z 21 państw - nie tylko Europy - prezentowało z zachowaniem historycznych realiów wszelkie aspekty życia wikingów i Słowian, a wioskę wikingów odwiedziło 37 tysięcy turystów. Impreza jest także okazją do spotkań fascynatów

Mieszczaństwo

średniowiecznych miast rządzących się odrębnym prawem. Mieszczanie uzyskiwali od feudalnych władców prawa samorządowe i inne przywileje. Ponieważ życiem społeczności miejskiej kierowały jasno określone prawa. By spełnić warunki przyjęcia do tego prawa, należało najpierw nabyć obywatelstwo miejskie pod określonymi

Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu

rzemieślników. HistoriaPoczątki sanktuarium św. Józefa sięgają roku 1670. Wówczas w sanktuarium miał zostać uzdrowiony – według wiernych, za przyczyną św. Józefa – chłop, mieszkaniec wsi Szulec, który w ramach wdzięczności ufundował obraz Świętej Rodziny, umieszczając go w kolegiacie. Znaczny rozwój

Sighi?oara

, nad rzeką Wielką Tyrnawą (rum. Târnava Mare) w Siedmiogrodzie, jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. W 1849 miała tu miejsce jedna z bitew w powstaniu węgierskim, w której najprawdopodobniej poległ adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.